Uchwała Nr LIX/455/10
Rady Miejskiej w Zalewie
z dnia 12 sierpnia 2010r.
w sprawie: zmian do Uchwały Nr LI/393/10 Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 22 lutego 2010 roku w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Bądki na lata 2010-2017.
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. (Jednolity tekst: Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) – Rada Miejska w Zalewie uchwala, co następuje:
§ 1.
W treści załącznika do Uchwały Nr LI/393/10 Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 22 lutego 2010 roku w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Bądki na lata 2010-2017 wprowadza się następujące zmiany:
1. Dotychczasowe zapisy użyte w treści punktu IV. OPIS PLANOWANYCH ZADAŃ INWESTYCYJNYCH I PRZEDSIĘWZIĘĆ AKTYWIZUJĄCYCH SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ ujętą w formie tabeli z nazwą zadania: „Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Bądki” zastępuje się tabelą w brzmieniu:
Nazwa zadania : |
Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Bądki |
Cel : |
- poprawa jakości życia na obszarach wiejskich,
- zaspokojenie potrzeb społecznych mieszkańców wsi,
|
Przeznaczenie : |
Rekreacja i wypoczynek /Rozwój życia kulturalnego mieszkańców
Świetlice są głównym ośrodkiem życia kulturalnego. Pełnią one funkcje kulturotwórcze, wychowawcze, dydaktyczne oraz opiekuńcze. Odbywają się w nich zebrania wiejskie, zajęcia kulturalne, rozrywkowe i sportowe, spotkania, liczne imprezy okolicznościowe. Świetlica jest miejscem, gdzie mogą spotykać się wszyscy mieszkańcy wsi, gdzie miejsce mogą znaleźć aktywne grupy społeczności lokalnej - koła gospodyń wiejskich, rady sołeckie, i tam organizować życie społeczne wioski. Operacja skierowana będzie do wielu podmiotów, m.in. do mieszkańców miejscowości Bądki, tj. dzieci, młodzieży i dorosłych, Rady Sołeckiej, władzy samorządowej, mieszkańców Gminy Zalewo, mieszkańców sąsiednich gmin, turystów, osób przyjezdnych, realizatora rzeczowej inwestycji, nowo powstałych grup zainteresowań. |
Charakterystyka zadania : |
Zadanie będzie polegało na budowie (od podstaw) nowego budynku świetlicy wiejskiej. I zlokalizowane będzie w centrum wsi. W zakres zadania wchodzą m.in. następujące prace budowlane: roboty ziemne, fundamenty, ściany konstrukcyjne, balustrady, wykonanie dachu, obróbka blacharska, wykonanie ścian działowych, stolarka okienna i drzwiowa, tynki zewnętrzne, elewacje, podłoża i posadzki, roboty malarskie, instalacje elektryczne, instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje c.o., itp. |
Harmonogram realizacji : |
2010-2017 |
Kwota szacunkowa: |
400.000 zł |
Źródła finansowania: |
Środki UE, środki z budżetu Gminy Zalewo |
2. Po dotychczasowych postanowieniach załącznika dodaje się punkt V. w następującym brzmieniu :
„V. OPIS I CHARAKTERYSTYKA OBSZARÓW O SZCZEGÓLNYM ZNACZENIU
DLA ZASPOKOJENIA POTRZEB MIESZKAŃCÓW, SPRZYJAJĄCYCH NAWIĄZYWANIU KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH, ZE WZGLĘDU NA ICH POŁOŻENIE ORAZ CECHY FUNKCJONALNO – PRZESTRZENNE, W SZCZEGÓLNOŚCI POPRZEZ ODNAWIANIE LUB BUDOWĘ PLACÓW PARKINGOWYCH, CHODNIKÓW LUB OŚWIETLENIA ULICZNEGO.
Opisane w Planie Odnowy Miejscowości przedsięwzięcia są odpowiedzią na niektóre problemy miejscowości, w tym na brak uporządkowania lub zagospodarowania niektórych obszarów przestrzeni publicznej.
Obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na ich położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne w miejscowości Bądki, to w szczególności teren centrum tej miejscowości oraz obszary pełniące szczególne funkcje społeczne i kulturalne, zwłaszcza: dwór, park, sklep. Wszystkie te obszary są zlokalizowane w zwartej zabudowie wiejskiej, a większość z nich stanowi również przestrzeń publiczną, której właścicielem jest Gmina Zalewo. Miejscowość Bądki jest miejscowością ciągle rozwijającą się. Brak świetlicy wiejskiej
jest największą bolączką mieszkańców, dlatego też głównym ich celem jest utworzenie miejsca integrującego społeczność lokalną.
Utrzymanie w należytym stanie technicznym i estetycznym centralnego terenu miejscowości / wsi, stworzenie miejsc spotkań mieszkańców w celu odpoczynku, rekreacji, utrzymanie w należytym stanie znajdujących się tam obiektów, stanowi cel nadrzędny zarówno dla mieszkańców danej miejscowości, jak i władz samorządowych. Budowa, przebudowa czy remont centrum miejscowości, poza podniesieniem jego walorów estetycznych, wywoła w mieszkańcach chęć dążenia do poprawy wizerunku ich otoczenia.
Możliwość realizacji zaplanowanych w Planie zadań na pewno wzmocni rolę centrum miejscowości / wsi jako przestrzeni, w której odbywają się spotkania mieszkańców, zwiększy atrakcyjność miejscowości poprzez zagospodarowanie przestrzeni publicznej,
a także umożliwi kreowanie atrakcyjności turystycznej miejscowości. Ponadto wybudowana infrastruktura publiczna będzie służyła nie tylko lokalnej społeczności, ale i turystom odwiedzającym tereny Gminy Zalewo.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Zalewa.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowy przyjęty na terenie gminy Zalewo.