www.bip.gov.pl   
   Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Zalewo www.zalewo.pl
Ogłoszenia
Burmistrza
Inne
Darmowa Pomoc Prawna
WÅ‚adze Gminy
Burmistrz Zalewa
Informacje
Sprawozdanie z działalności Burmistrza
Decyzje Burmistrza
ZarzÄ…dzenia Burmistrza
Rada Miejska
Uchwały Rady Miejskiej Skład Rady
Komisje
Plan pracy
Dyżury
Terminy sesji
Protokoły z Sesji
Interpelacje i zapytania radnych
GÅ‚osowania Radnych na Sesjach
Oświadcz. majątkowe
Sesje Rady
Prawo lokalne
Statut Gminy
Finanse
Budżet
Wieloletnia prognoza finansowa
Opinie RIO
Informacje wynikajÄ…ce z art. 37 ustawy o finansach publicznych
Mienie komunalne
Podatki i opłaty lokalne
Stawki podatkowe
Zwolnienia podatkowe
Informacje różne
Deklaracje podatkowe
Pomoc publiczna ulgi
Zamówienia publiczne
Przetargi Nieruchomości
UrzÄ…d Miejski
Kierownictwo
Referaty Numery telefonów
Regulamin Organizacyjny
Schemat Organizacyjny
Skargi i wnioski
Oświadczenia majątkowe
Dostęp do informacji publicznej
Petycje
Umowy cywilno-prawne
Ochrona Danych Osobowych
Ochrona środowiska
Zawiadomienia /Obwieszczenia
Decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych
Gospodarka odpadami komunalnymi
Azbest
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Zagospodarowanie przestrzenne
Kontrole zewnętrzne
Programy strategiczne gminy
Organizacje pozarzÄ…dowe
Otwarte konkursy ofert - rozstrzygnięcia
Oferty pozakonkursowe
Program współpracy
Przydatne pliki do pobrania
Rejestr kultury
Procedury załatwienia spraw
[OR] Referat Organizacyjny
[USC] UrzÄ…d Stanu Cywilnego
[RF] Referat Finansowy
[IK] Referat Inwestycji, Gospodarki Mieniem Komunalnym
[GP] Referat Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Åšrodowiska i Rolnictwa
[RL] Referat Rozwoju Lokalnego
[RP] Radca Prawny
Nabór na wolne stanowiska pracy
Gminne jednostki organizacyjne
ZASiP
MOPS
Szkoły
Placówka opiekuńczo wychowawcza "Słoneczko"
Spółki prawa handlowego
Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna
MGCK
Oświadczenia majątkowe
Konsultacje społeczne
Wybory
Referendum
Uzupełniające 2014-2018
SamorzÄ…dowe Do Sejmu i Senatu RP
Do Parlamentu UE
Prezydenta RP
Wzory druków i formularzy
Serwis
Wyszukiwarka
Statystyka
Rejestr zmian
Redakcja Biuletynu
Instrukcja obsługi
Sprawy w urzędzie
Archiwum spraw

Otrzymaliśmy
14188808
odsłon strony

Aktualnie mamy
92 gości

Informacja Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 30 czerwca 2014 r. o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na radnych w wyborach do rad powiatów, które będą zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r.

 

Informacja Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 30 czerwca 2014 r. o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na radnych w wyborach do rad powiatów, które będą zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r.

(ZPOW-703-116/14)

Warszawa, dnia 30 czerwca 2014 r.

    PAŃSTWOWA

KOMISJA WYBORCZA

ZPOW-703-116/14

INFORMACJA
o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na radnych
w wyborach do rad powiatów,
które będą zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r.

Ilekroć w niniejszej Informacji przywoÅ‚ano przepisy dotyczÄ…ce wyborów do rad gmin, majÄ… one, na podstawie art. 450 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.), odpowiednie zastosowanie w wyborach do rad powiatów.

1. Uprawnionymi do zgÅ‚aszania list kandydatów na radnych w wyborach do rad powiatów sÄ… komitety wyborcze, które uzyskaÅ‚y od PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej lub od wÅ‚aÅ›ciwego komisarza wyborczego postanowienie o przyjÄ™ciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego (art. 98). W przypadku komitetów wyborczych, które uzyskaÅ‚y postanowienie od komisarza wyborczego, mogÄ… one zgÅ‚aszać listy kandydatów na obszarze wskazanym w tym postanowieniu.

2. Kodeks wyborczy okreÅ›la nastÄ™pujÄ…ce warunki zgÅ‚oszenia listy kandydatów na radnych w wyborach do rad powiatów:

— komitet wyborczy może zgÅ‚osić w każdym okrÄ™gu wyborczym tylko jednÄ… listÄ™ kandydatów (art. 425 § 1). W przypadku utworzenia koalicji wyborczej i powoÅ‚ania koalicyjnego komitetu wyborczego w celu zgÅ‚oszenia wspólnych list kandydatów do danej rady komitet wyborczy partii politycznej wchodzÄ…cej w skÅ‚ad koalicji nie może samodzielnie zgÅ‚aszać list kandydatów do tej rady, jeżeli w okrÄ™gu wyborczym zostaÅ‚a zgÅ‚oszona wspólna lista kandydatów;

— liczba kandydatów na liÅ›cie nie może być mniejsza niż 3 i wiÄ™ksza niż dwukrotność liczby radnych wybieranych w danym okrÄ™gu wyborczym (art. 457 § 1);

— na liÅ›cie kandydatów:

a) liczba kandydatów — kobiet nie może być mniejsza niż 35 % liczby wszystkich kandydatów na liÅ›cie,

b) liczba kandydatów — mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 % liczby wszystkich kandydatów na liÅ›cie.

Jeżeli w wyniku obliczeÅ„ okaże siÄ™, że 35% liczby wszystkich kandydatów na liÅ›cie jest liczbÄ… uÅ‚amkowÄ…, wówczas należy dokonać zaokrÄ…glenia w górÄ™.

PrzykÅ‚adowo, jeżeli na liÅ›cie zgÅ‚oszono np. 9 kandydatów, wówczas 35% liczby wszystkich kandydatów stanowi 3,15. Dlatego też liczba kandydatów — kobiet zgÅ‚aszanych na takiej liÅ›cie nie może być mniejsza niż 4 i liczba kandydatów — mężczyzn nie może być mniejsza niż 4 (art. 425 § 3).

W przypadku zgÅ‚oszenia listy zawierajÄ…cej 3 kandydatów, liczba kandydatów — kobiet i liczba kandydatów — mężczyzn, nie może być mniejsza niż 1 (art. 457 § 2);

— kandydatem na radnego może być osoba wchodzÄ…ca w skÅ‚ad komitetu wyborczego, w tym także peÅ‚nomocnik wyborczy i peÅ‚nomocnik finansowy, ponieważ przepisy Kodeksu wyborczego nie ustalajÄ… w tym zakresie żadnego zakazu;

— kandydat na radnego może jednoczeÅ›nie kandydować w wyborach tylko do jednego organu stanowiÄ…cego jednostki samorzÄ…du terytorialnego i może być zgÅ‚oszony tylko w jednym okrÄ™gu i tylko z jednej listy kandydatów (art. 370 § 2 i art. 425 § 4). Kodeks wyborczy nie zakazuje natomiast jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku jednoczesnego wyboru tego samego kandydata na radnego i na wójta, jego mandat radnego wygasa z mocy prawa (art. 383 § 1 pkt 6);

— kandydatem na radnego może być obywatel polski majÄ…cy prawo wybierania w tych wyborach, tj. który:

a) najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,

b) stale zamieszkuje na obszarze powiatu, w którym kandyduje (art. 11 § 1 pkt 5). Z przepisów Kodeksu wyborczego nie wynika natomiast obowiÄ…zek zamieszkiwania na obszarze okrÄ™gu wyborczego, w którym kandydat zostanie zgÅ‚oszony;

c) jest wpisany do staÅ‚ego rejestru wyborców wÅ‚aÅ›ciwego dla gminy poÅ‚ożonej na obszarze danego powiatu.

Nie może być kandydatem osoba:

a) pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sÄ…du,

b) pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,

c) ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,

d) skazana prawomocnym wyrokiem na karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci za przestÄ™pstwo umyÅ›lne Å›cigane z oskarżenia publicznego lub umyÅ›lne przestÄ™pstwo skarbowe,

e) wobec której wydano prawomocne orzeczenie sÄ…du stwierdzajÄ…ce utratÄ™ prawa wybieralnoÅ›ci, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa z lat 1944-1990 oraz treÅ›ci tych dokumentów (Dz. U. z 2013 r. poz. 1388).

Posiadanie praw wyborczych ocenia się na dzień wyborów. W przypadku prawomocnego skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe pozbawienie prawa wybieralności następuje na czas określony okresem ewidencjonowania w Krajowym Rejestrze Karnym. Oznacza to, że osoby wobec których zapadł taki wyrok nie mają biernego prawa wyborczego, tj. nie mogą kandydować, w okresie, w którym są wpisane do ewidencji Krajowego Rejestru Karnego.

— lista kandydatów powinna być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców stale zamieszkaÅ‚ych na obszarze danego powiatu. Wyborcy udzielajÄ…cy poparcia nie muszÄ… natomiast stale zamieszkiwać na obszarze okrÄ™gu wyborczego, w którym zgÅ‚aszana jest lista kandydatów na radnych (art. 457 § 3). Wyborca może udzielić poparcia dowolnej liczbie list kandydatów, a udzielonego poparcia nie może wycofać (art. 427 § 2).

3. Listy kandydatów na radnych zgłasza się do właściwej powiatowej komisji wyborczej nie później niż do godz. 24.00 w dniu 7 października 2014 r.

Po dniu 7 października 2014 r. zgłoszenie listy kandydatów na radnych jest możliwe wyłącznie w sytuacji przewidzianej w art. 434 § 1 Kodeksu wyborczego, czyli wówczas, gdy w terminie przewidzianym dla zgłoszenia list kandydatów w okręgu wyborczym nie zostanie zgłoszona żadna lista albo zostanie zgłoszona tylko jedna lista, a liczba zgłoszonych kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w okręgu bądź mniejsza od niej. Powiatowa komisja wyborcza wzywa wówczas komitety wyborcze, poprzez rozplakatowanie obwieszczeń, do dokonania dodatkowych zgłoszeń list kandydatów w terminie 5. dni od dnia ich rozplakatowania.

Ponadto peÅ‚nomocnik komitetu wyborczego lub osoba upoważniona, która dokonaÅ‚a zgÅ‚oszenia listy kandydatów na radnych może do 10. dnia przed dniem wyborów zgÅ‚osić nowego kandydata na radnego, jeżeli komisja wyborcza zawiadomi peÅ‚nomocnika, iż skreÅ›liÅ‚a z zarejestrowanej listy komitetu kandydata, który zmarÅ‚ (pod warunkiem, że Å›mierć kandydata spowodowaÅ‚a, że liczba kandydatów w okrÄ™gu wyborczym jest równa liczbie radnych wybieranych w tym okrÄ™gu lub mniejsza od niej). ZgÅ‚oszenie nowego kandydata nie wymaga poparcia podpisami wyborców (art. 436 § 2).

4. Uprawnionym do zgÅ‚oszenia listy kandydatów w imieniu komitetu wyborczego jest peÅ‚nomocnik wyborczy komitetu wyborczego (zwany dalej peÅ‚nomocnikiem wyborczym) lub osoba imiennie przez niego upoważniona (art. 428 § 2). Upoważnienie powinno zawierać peÅ‚nÄ… nazwÄ™ komitetu wyborczego oraz nazwisko i imiÄ™ peÅ‚nomocnika wyborczego udzielajÄ…cego upoważnienia, wskazanie zakresu udzielonego upoważnienia oraz dane osoby upoważnionej. Treść upoważnienia powinna zawierać wyraźne stwierdzenie, iż osoba wymieniona w upoważnieniu — z podaniem jej nazwiska, imion, dokÅ‚adnego adresu zamieszkania i numeru ewidencyjnego PESEL (w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebÄ™dÄ…cego obywatelem polskim — numeru paszportu lub innego dokumentu stwierdzajÄ…cego tożsamość) — zostaÅ‚a upoważniona przez peÅ‚nomocnika wyborczego do zgÅ‚oszenia list kandydatów w imieniu wymienionego z nazwy komitetu wyborczego do danej rady powiatu lub na okreÅ›lonym obszarze. Zakres upoważnienia może obejmować również wyznaczanie mężów zaufania do obwodowych komisji wyborczych (wystawianie im stosownych zaÅ›wiadczeÅ„) oraz zgÅ‚aszanie kandydatów do terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych. Upoważnienie powinno być opatrzone datÄ… wystawienia i wÅ‚asnorÄ™cznym podpisem peÅ‚nomocnika wyborczego.

Osoba upoważniona nie może upoważniać innych osób do zgłaszania list kandydatów na radnych.

ZgÅ‚oszenie, podpisane przez peÅ‚nomocnika wyborczego komitetu lub przez osobÄ™ przez niego upoważnionÄ… do zgÅ‚oszenia listy, może być dostarczone powiatowej komisji wyborczej osobiÅ›cie przez podpisujÄ…cego zgÅ‚oszenie lub przez innÄ… osobÄ™ albo nadesÅ‚ane pocztÄ… lub kurierem.

W przypadku wysÅ‚ania zgÅ‚oszenia przesyÅ‚kÄ… listowÄ… lub kurierem o dotrzymaniu terminu decyduje data wpÅ‚ywu zawiadomienia do powiatowej komisji wyborczej (art. 9 § 1).

5. W zgłoszeniu należy wskazać:

— nazwisko i imiÄ™ osoby zgÅ‚aszajÄ…cej listÄ™ kandydatów ze wskazaniem, czy zgÅ‚oszenia dokonuje peÅ‚nomocnik wyborczy czy upoważniona przez niego osoba oraz wskazaniem dokÅ‚adnego adresu zamieszkania i ewentualnie numeru telefonu i adresu e-mail osoby dokonujÄ…cej zgÅ‚oszenia;

— nazwÄ™ komitetu wyborczego, w którego imieniu dokonywane jest zgÅ‚oszenie listy kandydatów ze wskazaniem adresu jego siedziby;

— nazwÄ™ rady oraz oznaczenie numeru okrÄ™gu wyborczego, w którym zgÅ‚aszana jest lista kandydatów;

— nazwisko, imiÄ™ (wszystkie imiona zgodnie z danymi zawartymi w ewidencji ludnoÅ›ci), wiek (w latach, nie data urodzenia) i miejsce zamieszkania (nazwa miejscowoÅ›ci, ale nie peÅ‚ny adres) każdego z kandydatów na radnych. Nazwiska kandydatów należy umieÅ›cić w kolejnoÅ›ci ustalonej przez komitet wyborczy (art. 426 § 1).

ZgÅ‚aszajÄ…cy listÄ™ może wnosić, by przy nazwisku kandydata umieÅ›cić adnotacjÄ™ „popierany przez ...............................................” wymieniajÄ…c nazwÄ™ lub skrót nazwy tylko jednej partii politycznej lub organizacji spoÅ‚ecznej, która popiera kandydata (nie wiÄ™cej niż 45 znaków drukarskich, wliczajÄ…c spacje). Poparcie kandydata powinno być potwierdzone pismem wÅ‚aÅ›ciwego statutowego organu danej partii lub organizacji, które należy doÅ‚Ä…czyć do zgÅ‚oszenia listy (art. 426 § 6). Wniosek o takie oznaczenie kandydata może być zawarty w zgÅ‚oszeniu lub w odrÄ™bnym piÅ›mie; zgÅ‚oszenie tego wniosku wraz z zaÅ‚Ä…czonym potwierdzeniem organu statutowego partii lub organizacji możliwe jest wyÅ‚Ä…cznie w czasie zgÅ‚aszania listy. Potwierdzenia poparcia może dokonać również terenowy organ statutowy partii lub organizacji, jeÅ›li jest do tego uprawniony na podstawie statutu partii lub organizacji albo otrzymaÅ‚ pisemne upoważnienie od wÅ‚aÅ›ciwego organu statutowego. Oznaczenie kandydatów zgodnie ze zgÅ‚oszonym wnioskiem bÄ™dzie uwzglÄ™dnione na urzÄ™dowych obwieszczeniach o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych.

PrzykÅ‚adowy wzór zgÅ‚oszenia listy kandydatów na radnych stanowi zaÅ‚Ä…cznik nr 1 do informacji.

6. Zgłoszenie listy kandydatów w każdym okręgu wyborczym powinno być poparte podpisami co najmniej 200 wyborców stale zamieszkałych w danym powiecie.

Prawidłowo sporządzony wykaz podpisów wyborców udzielających poparcia liście kandydatów zawiera na każdej stronie:

— nazwÄ™ komitetu wyborczego zgÅ‚aszajÄ…cego listÄ™ (nie skrót nazwy komitetu), numer okrÄ™gu wyborczego, w którym lista jest zgÅ‚aszana oraz nazwiska i imiona zgÅ‚aszanych kandydatów;

adnotacjÄ™: „Udzielam poparcia liÅ›cie kandydatów zgÅ‚aszanej przez ........... (nazwa komitetu wyborczego) w okrÄ™gu wyborczym nr ...... (numer okrÄ™gu) w wyborach do Rady ............... (nazwa rady) zarzÄ…dzonych na dzieÅ„ 16 listopada 2014 r.”;

a następnie

— czytelnie wpisane nazwiska, imiona, adresy zamieszkania, numery ewidencyjne PESEL oraz wÅ‚asnorÄ™czne podpisy wyborców udzielajÄ…cych poparcia liÅ›cie (art. 427 § 3).

Adres zamieszkania obejmuje: nazwÄ™ miejscowoÅ›ci (miasta, wsi, osady) oraz nazwÄ™ ulicy i numer domu oraz numer lokalu (mieszkania). Podawanie kodu pocztowego nie jest wymagane. W miejscowoÅ›ciach, w których nie ma ulic konieczne jest wskazanie numeru domu (posesji). Podanie numeru lokalu dotyczy tylko budynków wielomieszkaniowych. Brak danych lub niepeÅ‚ne okreÅ›lenie adresu zamieszkania spowoduje uznanie poparcia za zÅ‚ożone wadliwie. Uznaje siÄ™ za prawidÅ‚owo udzielone poparcie, gdy zamiast wskazania peÅ‚nego brzmienia nazwy miejscowoÅ›ci w rubryce „Adres zamieszkania” popierajÄ…cy posÅ‚uży siÄ™ powszechnie używanym i jednoznacznie rozumianym skrótem tej nazwy, jeżeli inne dane dotyczÄ…ce adresu zamieszkania (nazwa ulicy, nr domu, nr lokalu) zostaÅ‚y podane zgodnie z wymaganiami. Za prawidÅ‚owo udzielone poparcie uznaje siÄ™ również takie, w którym zamiast dokÅ‚adnego podania adresu zamieszkania w rubryce na to przeznaczonej postawiono znak odnoÅ›nika do adresu wskazanego w pozycji bezpoÅ›rednio wyżej umieszczonej w wykazie podpisów, pod warunkiem, że osoby umieszczone w tych pozycjach zamieszkujÄ… pod tym samym adresem.

PrzykÅ‚adowy wzór wykazu podpisów wyborców udzielajÄ…cych poparcia liÅ›cie kandydatów stanowi zaÅ‚Ä…cznik nr 2 do informacji. 

7. Do zgłoszenia każdej listy kandydatów należy dołączyć:

postanowienie (kopię) o przyjęciu zawiadomieniu o utworzeniu komitetu wyborczego przez Państwową Komisję Wyborczą lub właściwego komisarza wyborczego;

dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika wyborczego z podaniem jego nazwiska i dokładnego adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL;

DoÅ‚Ä…czenie dwóch powyższych dokumentów nie jest jednak obowiÄ…zkowe, gdyż terytorialne komisje majÄ… potwierdzenie faktów z nich wynikajÄ…cych w systemie informatycznym wspierajÄ…cym pracÄ™ organów wyborczych

— upoważnienie wystawione przez peÅ‚nomocnika wyborczego komitetu wyborczego do zgÅ‚oszenia listy kandydatów, jeżeli zgÅ‚oszenia listy kandydatów dokonuje osoba przez niego upoważniona (zob. pkt 4);

ewentualny wniosek o oznaczenie kandydatów nazwą lub skrótem nazwy popierającej partii lub organizacji społecznej, jeżeli wniosek ten nie został zawarty w treści zgłoszenia;

— pisma organów statutowych partii politycznych/organizacji spoÅ‚ecznych potwierdzajÄ…ce poparcie dla kandydatów umieszczonych na liÅ›cie kandydatów, jeżeli osoba zgÅ‚aszajÄ…ca wnosi o oznaczenie kandydatów wskazanym poparciem partii lub organizacji (zob. pkt 5);

— wykaz podpisów wyborców popierajÄ…cych listÄ™ kandydatów;

— pisemne oÅ›wiadczenie każdego kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie w wyborach do danej rady zarzÄ…dzonych na dzieÅ„ 16 listopada 2014 r. oraz o posiadaniu prawa wybieralnoÅ›ci do danej rady powiatu.

OÅ›wiadczenie powinno zawierać: wskazanie numeru okrÄ™gu wyborczego, w którym kandydat wyraża zgodÄ™ na kandydowanie oraz nazwy komitetu wyborczego, z którego listy kandydat zgadza siÄ™ kandydować, imiÄ™ (imiona), nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datÄ™ i miejsce urodzenia, obywatelstwo oraz numer ewidencyjny PESEL kandydata, a także wskazanie jego przynależnoÅ›ci do partii politycznej lub stwierdzenie, że nie należy do partii politycznej. W zgodzie na kandydowanie kandydat powinien podać także adres zamieszkania. ZgodÄ™ na kandydowanie kandydat opatruje datÄ… i wÅ‚asnorÄ™cznym podpisem (art. 426 § 2); PrzykÅ‚adowy wzór zgody na kandydowanie stanowi zaÅ‚Ä…cznik nr 3 do informacji;

oÅ›wiadczenie każdego kandydata — obywatela polskiego urodzonego przed dniem 1 sierpnia 1972 r. w przedmiocie pracy lub sÅ‚użby w organach bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa lub współpracy z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. 

OÅ›wiadczenie skÅ‚ada siÄ™ wedÅ‚ug wzoru stanowiÄ…cego zaÅ‚Ä…cznik Nr 1a do ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa z lat 1944-1990 oraz treÅ›ci tych dokumentów — art. 426 § 5. Kandydat, który nie pracowaÅ‚ albo nie peÅ‚niÅ‚ sÅ‚użby albo nie byÅ‚ współpracownikiem organów bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. wypeÅ‚nia tylko pierwszÄ… stronÄ™ części A formularza oÅ›wiadczenia lustracyjnego, pozostawiajÄ…c puste (niewypeÅ‚nione) pozostaÅ‚e strony. PrawidÅ‚owe wypeÅ‚nienie polega na podaniu wymaganych informacji o charakterze osobowo-ewidencyjnym oraz podkreÅ›leniu wÅ‚aÅ›ciwej treÅ›ci oÅ›wiadczenia (np. nie pracowaÅ‚em/nie pracowaÅ‚am, itd.)

Kandydat, który odpowiednio pracował, pełnił służbę lub był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. wypełnia następną stronę części A formularza oświadczenia lustracyjnego oraz część B.

Wzór oświadczenia lustracyjnego stanowi załącznik Nr 4 do informacji.

Jeżeli kandydat uprzednio złożył oświadczenie według wskazanego wyżej wzoru, zamiast oświadczenia składa informację o złożeniu oświadczenia, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 2a do powołanej ustawy.

Wzór ten stanowi załącznik Nr 5 do informacji.

Z obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego lub informacji o złożeniu oświadczenia zwolnieni są kandydaci urodzeni 1 sierpnia 1972 r. i później.

8. Po dokonaniu zgłoszenia uzupełnienie listy o nazwiska kandydatów lub zmiany kandydatów albo ich kolejności na liście są niedopuszczalne (art. 428 § 4).

WyjÄ…tek przewidziany jest w art. 436 § 2 Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym w przypadku gdy nazwisko kandydata skreÅ›lono z listy na skutek jego Å›mierci, co spowoduje, że w okrÄ™gu wyborczym liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w tym okrÄ™gu lub mniejsza od niej, powiatowa komisja wyborcza zawiadamia peÅ‚nomocnika wyborczego lub osobÄ™, która dokonaÅ‚a zgÅ‚oszenia listy o możliwoÅ›ci zgÅ‚oszenia nowego kandydata. UzupeÅ‚nienie listy w tym trybie może nastÄ…pić najpóźniej w dniu 6 listopada 2014 r. i nie wymaga zbierania podpisów wyborców popierajÄ…cych zgÅ‚oszonego kandydata.

9. Tryb przyjmowania zgÅ‚oszeÅ„ przez powiatowÄ… komisjÄ™ wyborczÄ…, sposób dokonywania kontroli poprawnoÅ›ci zgÅ‚oszenia i rejestracji listy regulujÄ… art. 429-434 Kodeksu wyborczego. Od uchwaÅ‚ powiatowej komisji wyborczej, o których mowa w art. 430 i art. 431 Kodeksu wyborczego zgÅ‚aszajÄ…cemu listÄ™ sÅ‚uży prawo odwoÅ‚ania do komisarza wyborczego, w terminie 3 dni od dnia dorÄ™czenia uchwaÅ‚y powiatowej komisji wyborczej (art. 432 § 1). Na postanowienie komisarza wyborczego uznajÄ…ce odwoÅ‚anie za nieuzasadnione osobie zgÅ‚aszajÄ…cej listÄ™ przysÅ‚uguje prawo wniesienia skargi do PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej w terminie 3 dni od daty dorÄ™czenia postanowienia komisarza wyborczego (art. 432 § 2).

10. Nadzór nad przestrzeganiem prawa przez powiatowe komisje wyborcze sprawuje wÅ‚aÅ›ciwy komisarz wyborczy, który rozpatruje skargi na dziaÅ‚alność tych komisji wyborczych, udziela komisjom wyjaÅ›nieÅ„ oraz uchyla uchwaÅ‚y komisji podjÄ™te z naruszeniem prawa lub niezgodnie z wytycznymi PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej (art. 167 § 1 pkt 1, 4 i 7 oraz § 2).

 

W zaÅ‚Ä…cznikach do niniejszej „Informacji” PaÅ„stwowa Komisja Wyborcza zamieszcza, do wykorzystania pomocniczo, wzory dokumentów zwiÄ…zanych ze zgÅ‚oszeniem listy kandydatów na radnych. Można także skorzystać z edytora dokumentów, który zostanie udostÄ™pniony na stronie internetowej PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl. W takim przypadku należy wypeÅ‚nić formularz oraz wydrukować gotowe dokumenty, które po podpisaniu dostarcza siÄ™ do wÅ‚aÅ›ciwej powiatowej komisji wyborczej.

PrzewodniczÄ…cy PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej: Stefan J. Jaworski

Załączniki



dodane: 2014-08-29, 1197 ods³on Strona gotowa do druku
  


[ Powrót do sekcji Samorządowe 2014 ]




Panel aktualizacyjny   

© "Wydawnictwo WPW", C.Porycki, P.WaszeÅ›cik Sp.J. - na platformie hostingowej serwis 24.pl - bÄ™dÄ…cej wÅ‚asnoÅ›ciÄ… spółki.
GNU/GPL copyright - PHP-Nuke - web portal system.