UchwaÅ‚a Nr XXVIII/197/12 Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 27 lipca 2012 r. w sprawie: włączenia do ZespoÅ‚u Szkół w Zalewie – Przedszkola Miejskiego w Zalewie. |
Uchwała Nr XXVIII/197/12
Rady Miejskiej w Zalewie
z dnia 27 lipca 2012 r.
w sprawie: włączenia do ZespoÅ‚u Szkół w Zalewie – Przedszkola Miejskiego w Zalewie.
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 62 ust. 1 i 5 w związku z art. 58 i art. 5c pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) oraz art.12 ustawy z dnia 20 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) Rada Miejska w Zalewie uchwala, co następuje:
§ 1. Włącza siÄ™ z dniem 1 wrzeÅ›nia 2012 roku do ZespoÅ‚u Szkół w Zalewie - Przedszkole Miejskie w Zalewie z siedzibÄ… w Zalewie ul. Traugutta 15, zwane dalej „Przedszkolem”.
§ 2. Od 1 września 2012 roku w skład Zespołu Szkół w Zalewie będą wchodzić:
1) Szkoła Podstawowa im. K. I. Gałczyńskiego w Zalewie;
2) Gimnazjum w Zalewie;
3) Przedszkole Miejskie w Zalewie.
§ 3. W wyniku włączenia Przedszkola do Zespołu Szkół w Zalewie, zachowuje się odrębność nadanego Przedszkolu Statutu.
§ 4. Zespół Szkół w Zalewie przejmie wszelkie wierzytelności i zobowiązania a także dokumentację i mienie włączonego do Zespołu Przedszkola, które staje się w całości mieniem Zespołu. Pracownicy włączonej jednostki stają się pracownikami Zespołu Szkół w Zalewie.
§ 5. Zobowiązuje się Burmistrza Zalewa do przedłożenia aktu założycielskiego Zespołu Szkół Radzie Pedagogicznej Zespołu Szkół w Zalewie oraz Radzie Pedagogicznej Przedszkola Miejskiego w Zalewie w celu wyrażenia przez te Rady opinii.
§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Zalewa.
§ 7. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 wrzeÅ›nia 1991 roku o systemie oÅ›wiaty (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 256, poz. 2572 ze zm.) organ prowadzÄ…cy zespół szkół lub placówek może włączyć do zespoÅ‚u inne szkoÅ‚y lub placówki. Od 1 wrzeÅ›nia 2012 włącza siÄ™ do istniejÄ…cego ZespoÅ‚u , Przedszkole Miejskie w Zalewie. Przedszkole liczy 50 dzieci w dwu oddziaÅ‚ach. Ze wzglÄ™du na dwuoddziaÅ‚owość nie można zwiÄ™kszyć liczby przyjÄ™tych dzieci. W przedszkolu prowadzony jest oddziaÅ‚ przedszkolny tzw. klasa „0”, do którego uczÄ™szczajÄ… 5 i 6-latki realizujÄ…ce obowiÄ…zkowe roczne wychowanie przedszkolne. Reforma systemu oÅ›wiaty i wynikajÄ…cy z niej nowy sposób pracy szkoÅ‚y i przedszkola, przewidujÄ… w fazie edukacji wczesnoszkolnej wspomaganie dziecka w jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym, fizycznym i estetycznym. Zadaniem szkoÅ‚y staje siÄ™ realizowanie programu nauczania skoncentrowanego na dziecku, na jego indywidualnym tempie rozwoju, możliwoÅ›ciach uczenia siÄ™. Włączenie do ZespoÅ‚u Szkół w Zalewie przedszkola i przeniesienie klasy „0” do szkoÅ‚y podstawowej, a potem również w kontekÅ›cie obniżenia wieku szkolnego z 7 na 6 lat, pozwoli na efektywniejszÄ… organizacjÄ™ pracy z uczniem na tych etapach oraz racjonalne tworzenie oddziałów. Umożliwi także peÅ‚niejsze wykorzystanie zatrudnionego w szkole pedagoga oraz logopedy. Włączenie do ZespoÅ‚u Przedszkola i powierzenie kierownictwa w rÄ™kach jednej osoby – dyrektora ZespoÅ‚u – stworzy nowe perspektywy dla podejmowanej przez szkołę dziaÅ‚alnoÅ›ci edukacyjnej, przeniesienie jakoÅ›ci usÅ‚ug edukacyjnych w tym zakresie oraz usprawni koordynacjÄ™ zadaÅ„ w zakresie racjonalnego zarzÄ…dzania szkołą. Pozwoli na peÅ‚ne rozpoznanie ucznia już od przedszkola, pierwszej klasy szkoÅ‚y podstawowej aż do ukoÅ„czenia gimnazjum, które wpÅ‚ynie na Å‚atwiejszÄ… i efektywniejszÄ… realizacjÄ™ procesu wychowawczego. Włączenie do ZespoÅ‚u Szkół Przedszkola, wynika z wspólnej bazy lokalowej. Struktura taka jasno okreÅ›li kompetencje organizacyjne i odpowiedzialność za mienie szkoÅ‚y i jej otoczenie, stworzy lepsze warunki do nauczania uczniów, poprzez współdziaÅ‚anie nauczycieli prowadzÄ…cych zajÄ™cia na etapie przedszkola, szkoÅ‚y podstawowej i gimnazjum.
Za włączeniem do Zespołu Szkół Przedszkola przemawiają także względy ekonomiczne. Wciąż malejąca liczba dzieci wymaga podejmowania przez władze samorządowe decyzji mających na celu, tam gdzie to możliwe, zminimalizowania kosztów ponoszonych na oświatę. Proponowana zmiana pozwoli na uniknięcie podwójnych kosztów wynagradzania dyrektorów, utrzymania budynków i innych mediów. Praca Zespołu zarządzana będzie w sposób umożliwiający racjonalne wykorzystanie kadry nauczycielskiej i niepedagogicznej.
Wobec powyższych argumentów podjęcie uchwały jest zasadne.
|